Różne badania USG
Do specjalistycznych badań wykorzystujących USG można zaliczyć:
badanie dopplerowskie, ocenę biofizycznego profilu płodu oraz badanie echokardiograficzne płodu (echo serca płodu).
Badanie dopplerowskie jest badaniem ultrasonograficznym pozwalającym na ocenę przepływów w krążeniu maciczno-łożyskowym. Jego działanie opiera się na wychwyceniu zmian długości fal ultradźwiękowych odbijających się od poruszających się elementów krwi.
Dzięki badaniu dopplerowskiemu można ocenić ukrwienie poszczególnych struktur płodu oraz zbadać przepływy w małych naczyniach nie widocznych podczas standardowego USG. Metoda ta pozwala na ocenę się m.in. tętnicy macicznej, tętnicy pępowinowej, krążenia mózgowego, płodowego krążenia żylnego, tętnic nerkowych i naczyń trzewnych płodu oraz łożyska i sznura pępowinowego.
ECHO serca płodu jest badaniem USG, w trakcie którego, zwraca się szczególną uwagę na budowę i funkcję serca oraz układu krążenia dziecka, jest badaniem specjalistycznym, wskazanym w sytuacji wykrycia nieprawidłowości w trakcie badania standardowego.
USG I trymestru
Badanie to ma na celu:
- określenie liczby pęcherzyków ciążowych, kosmówek i owodni w jamie macicy.
- ocenę czynności serca płodu (FHR
Osoba wykonująca badanie powinna ocenić również ogólną budowę anatomiczną dziecka:
- budowę i zawartość czaszki,
- ściany powłok brzusznych,
- żołądek,
- pęcherz moczowy,
- lokalizację i czynność serca,
- kręgosłup oraz kończyny dolne i górne.
- W trakcie badania ultrasonograficznego ocenia się kształt, budowę i wielkość macicy oraz lokalizacje i budowę przydatków.
- W uzasadnionych klinicznie przypadkach pojedyncze badania wykonuje się w I trymestrze głowicą dopochwową - w celu oceny długości i kształtu ujścia wewnętrznego szyjki macicy, oceny czynności serca płodu, oraz ilości płynu owodniowego.
Dopiero nieprawidłowe lub wątpliwe wyniki badania USG ciąży są wskazaniem do poszerzenia diagnostyki w ośrodku referencyjnym.
USG II lub III trymestru
Przegląd systematyczny, czyli analiza rzetelnych i wiarygodnych badań oceniających efekty i korzyści zdrowotne wynikające z wykonywania badania USG po 24. tygodniu ciąży u kobiet w ciążach niskiego ryzyka wykazała, że u kobiet z nieobciążonym wywiadem badanie ultrasonograficzne nie jest konieczne (Bricker & Neilson, 2007).
Badanie USG wykonywane w II lub III trymestrze ciąży, podobnie jak w I trymestrze, ma na celu ocenę liczby płodów, ich położenia i czynności ich serca.
W jego trakcie ocenia się parametry biometryczne dziecka:
- wymiar dwuciemieniowy główki płodu ( BPD ) - czyli szerokość główki od ciemienia do ciemienia
- obwód główki (HC),
- obwód brzuszka (AC),
- długość kości udowej (FL)
- ewentualną orientacyjną masę płodu (OMP).
Badanie w II trymestrze ciąży umożliwia dokładną ocenę budowy anatomicznej dziecka. Badanie obejmuje ocenę:
- czaszki,
- mózgowia,
- twarzy - ocena profilu, oczodołów, kości nosa,
- kręgosłupa,
- klatki piersiowej,
- serca (położenie, jego wielkość, obraz czterech jam, częstość akcji serca i miarowość),
- jamy brzusznej (żołądka, jelit),
- pęcherza moczowego oraz nerek,
- kończyn (obecności kości i ruchomości).
W badaniu tym ocenia się również łożysko (lokalizacja, struktura - stopień dojrzałości), sznur pępowinowy (liczba przebiegających w nim naczyń krwionośnych) oraz ilości płynu owodniowego. Czasem, w przypadku wątpliwości, ocenia się indeks płynu owodniowego (AFI).
W ciąży wielopłodowej o przebiegu prawidłowym badania kontrolne USG powinny być według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wykonywane co 4 tyg.