Ciąża pozamaciczna
Jeżeli dojdzie do implantacji zapłodnionej komórki jajowej poza macicą, wówczas powstaje ciąża pozamaciczna zwana inaczej ekotopowa. Zjawisko to występuje w około 1 przypadku na 200 ciąż i jest szczególnie prawdopodobne, jeśli kobieta przeszła proces zapalny jajowodów lub poddała się zabiegowi przerwania ciąży.
Najczęściej lokalizacją ciąży pozamacicznej są jajowody, rzadziej natomiast spotyka się ciąże ekotopowe jajnika lub jamy brzusznej. Podstawowe znaczenie ma szybkie rozpoznanie takiej ciąży, ponieważ brak leczenia kończy się krwotokiem, mogącym doprowadzić do śmierci kobiety. Ciąża pozamaciczna objawia się zazwyczaj ściskającym bólem.
Nieduże krwawienie z pochwy pojawia się wkrótce po terminie zatrzymanej miesiączki. Często pojawia się ból po jednej stronie brzucha i towarzyszy mu pogorszenie się stanu ogólnego: osłabienie, zawroty głowy, mroczki przed oczami, spadek ciśnienia, bladość skóry, zimne poty, przyspieszone tętno. Konieczna jest wtedy szybka pomoc lekarska, ponieważ może oznaczać to poważne niebezpieczeństwo.
Rozpoznanie można potwierdzić o badanie ginekologiczne uzupełnione badaniami laboratoryjnymi oraz USG oraz laparoskopią. W przypadku potwierdzenia się diagnozy konieczne jest pilne chirurgiczne usunięcie ciąży. Może to oznaczać konieczność skrócenia jajowodu, zawsze jednak dąży się do tego, aby możliwa była kolejna ciąża.