Ubezpłodnienie
Inaczej sterylizacja jest to zabieg polegający na zamknięciu światła jajowodów i jest stosunkowo nieskomplikowany. Wykonuje się go metodą laparoskopową przez małe nacięcie w ścianie jamy brzusznej.
Uwidocznione jajowody, zostają podwiązane, a następnie przecięte. Innym sposobem ubezpłodnienia kobiety jest założenie na jajowody niedużych plastikowych klipsów lub wykonanie elektrycznej koagulacji. Jednakże zabiegi sterylizacji są w Polsce prawnie zabronione.
W wielu krajach, m. in. w Wielkiej Brytanii wykonuje się rocznie około 100 tysięcy zabiegów sterylizacyjnych u kobiet, traktowanych zwykle jako stałą metodę antykoncepcji. Skuteczność tej formy stałego ubezpłodnienia jest bardzo wysoka. Do zajścia w ciążę po dokonaniu zabiegu sterylizacji dochodzi wyjątkowo.
Jednakże w takich wypadkach istnieje duże prawdopodobieństwo powikłań, przede wszystkim ciąża pozamaciczna. Ubezpłodnienie zwykle udaje się odwrócić i wtedy szansa na zajście w ciążę po zabiegu przywracającym drożność jajowodów wynosi około 75 %.
Całkowitą bezpłodność powoduje również usunięcie macicy czyli tzw. hysteroktomia, a konsekwencją jest jej nieodwracalność. Innym sposobem uzyskania efektu antykoncepcyjnego jest ubezpłodnienie mężczyzny. Zabieg ten polega na podwiązaniu i przecięciu nasieniowodów (wazektomia).