Higiena osobista w ciąży
Kąpiele w wannie są niekorzystne. Zbyt ciepłe lub zimne mogą spowodować wystąpienie czynności porodowej. Mogą również wywołać zakażenie pochwy, szyjki i jaja płodowego. Wskazane są natomiast codzienne kąpiele pod natryskiem o temp. Około 37 o i przy małym ciśnieniu wody.
Srom i okolice odbytu należy utrzymywać w szczególnej czystości przez częste podmywanie wodą z mydłem. Irygacje pochwowe i przemywanie pochwy są przeciwwskazane. W przypadku upławów należy je leczyć według zaleceń lekarza, gdyż stany zapalne pochwy mogą spowodować zapalenie układu moczowego, a także jaja płodowego.
W czasie ciąży często dochodzi do zaparć stolca. Nie wolno wówczas stosować leków przeczyszczających, które mogą wyzwolić czynność porodową. Należy natomiast stosować w diecie więcej świeżych owoców, jarzyn, gruboziarnisty chleb, w trakcie posiłków pić wodę mineralną, kefir lub kwaśne mleko.
Przed ciążą należy koniecznie przeprowadzić kontrolę uzębienia, ubytki próchnicze powinny być wyleczone. W czasie ciąży należy zgłaszać się na kontrolę do lekarza stomatologa co 2-3 miesiące. Po każdym posiłku dokładnie czyścić zęby odpowiednią szczoteczką.
Wydzielająca się z piersi siara może spowodować drażnienie i macerację naskórka brodawek sutkowych.
Piersi należy myć wodą i mydłem, a okolice brodawek natłuszczać kremem. W ostatnich 2-3 miesiącach ciąży rozpocząć hartowanie brodawek przez mycie ich zimną wodą i wycieranie szorstkim ręcznikiem.
Zabiegi takie uodpornia brodawki na urazy w czasie karmienia.