Tryb życia w okresie ciąży


Sen w tym okresie powinien odbywać się w stałych godzinach i trwać nie mniej niż 8-9 godzin. U niektórych kobiet w czasie ciąży występują omdlenia, spowodowane krótkotrwałym, niedostatecznym dopływem krwi do mózgu.

Tryb życia w okresie ciąży

Sen w tym okresie powinien odbywać się w stałych godzinach i trwać nie mniej niż 8-9 godzin. U niektórych kobiet w czasie ciąży występują omdlenia, spowodowane krótkotrwałym, niedostatecznym dopływem krwi do mózgu. Kobiety te powinny zawsze powoli wstawać z krzesła lub łóżka. Podobne objawy mogą wystąpić także przy dłuższym staniu.

Ciąża jest okresem, w którym istnieje bezwzględne przeciwwskazanie palenia tytoniu i picia alkoholu. 

Palenie tytoniu powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, niedotlenienie płodu oraz przeniknie nikotyny do krążenia płodowego. Jest to przyczyna hypotrofii płodu, porodów przedwczesnych lub opóźnionego rozwoju dziecka.

Stosunki płciowe u zdrowej kobiety nie są przeciwwskazane. Zaleca się natomiast wstrzemięźliwość płciową w ostatnich 6 tygodniach ciąży ze względu na możliwość pęknięcia pęcherza płodowego oraz zakażenia pochwy.

U kobiet z obciążonym wywiadem położniczym lub z zagrożoną ciążą jest zalecana wstrzemięźliwość płciowa, w niektórych wypadkach przez cały okres ciąży. Te kobiety powinny szczególnie pamiętać, aby unikać wysiłków fizycznych w dniach przypadających przed ciążą na miesiączki.

Podróżowanie w okresie ciąży powinno być właściwie zakazane w okresie ciąży, ponieważ poza zmęczeniem może dawać urazy psychiczne i fizyczne powodujące zaburzenia w krążeniu łożyskowym. W przypadkach koniecznych podróże powinny być krótkotrwałe.

Bezwzględnie przeciwwskazana jest jazda rowerem, motocyklem i źle resorowanym samochodem.