Krwawienia podczas ciąży


Większość ciężarnych ma krwawienia w pierwszym trymestrze ciąży. U połowy z nich może się to zakończyć poronieniem, szczególnie gdy krwawienie jest obfite i towarzyszą mu silne bóle.

Krwawienia podczas ciąży

Większość ciężarnych ma krwawienia w pierwszym trymestrze ciąży. U połowy z nich może się to zakończyć poronieniem, szczególnie gdy krwawienie jest obfite i towarzyszą mu silne bóle. Krwawienie może się również pojawić po zagnieżdżeniu zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy, lub z powodu ciąży pozamacicznej bądź zaśniadowej.

Krwawienia w zaawansowanej ciąży występują po odejściu czopu śluzowego, który zamyka szyjkę macicy w czasie ciąży.

Może być wtedy oznaką rozpoczynającego się porodu albo po prostu zapalenia szyjki macicy. Zdarza się jednak, że krwawienie w trzecim trymestrze sygnalizuje poważny stan, jak łożysko przodujące, odklejanie się łożyska lub nawet poród przedwczesny.

Ogólne badanie lekarskie pozwoli określić wiele przyczyn krwawień z pochwy i skojarzyć je z innymi objawami, jak ból i skurcze. Jeżeli ciąża trwa już 6 tygodni, można za pomocą USG sprawdzić czynność serca płodu. Jeżeli nie stwierdza się czynności serca, na ogół mamy do czynienia z poronieniem i jest to przyczyna większości krwawień we czesnej ciąży.

Jeżeli podejrzewa się ciążę pozamaciczną lub zaśniadowią należy zbadać stężenie we krwi gonadotropiny kosmówkowej, hormonu uwalnianego przez łożysko.

Diagnozę potwierdzi badanie USG. To badanie pomaga rozstrzygnąć w zaawansowanej ciąży, czy przyczyną krwawienia jest przedwczesne odklejanie łożyska, czy też łożysko przodujące.